Jdi na obsah Jdi na menu

Drásal

5. 7. 2008

První červencová sobota patří v kalendáři MTB závodů již tradičně Bikemaratonu Drásal. ObrazekLetos vyšel jubilejní 15. ročník tohoto nejstaršího bikemaratonu v ČR na 5. července. Samozřejmě, že naše účast na prakticky domácím " hřišti " nesměla chybět. Zastoupení jsme měli na trati " krátkého " i " dlóhého Drásala ", ale i v dětských závodech, kde v nejstarší kategorii chlapců 11 - 14 let startoval v 16.00 hodin Martin, který ze 36 borců obsadil pěkné 5. místo.

Nejdříve se však v 7.45 hodin na start " dlóhého Drásala " postavila již podruhé Soňa, potřetí Fera a popáté v řadě za sebou Zdeněk. O třičtvrtě hodiny později z náměstí v Holešově odstartovali premiérově David s Tomášem jeho kratší variantu.

Původně na ni měl startovat i Milan, ale bohužel zdravotní indispozice jako následek úterního důsledného seznámení se s tratí ( i s políbením) mu neumožnily plynulý pohyb a hlavně bezbolestný posed.

Doprovod tentokrát vypisovat nebudu, protože kolem trati a v zámecké zahradě snad byli všichni.

Počasí parádní, polojasno, něco přes 20 stupňů a trať po čtvrteční bouřce byla tak akorát.

Davidovi závod celkem sedl, protože 55 náročných kilometrů  a 1700 metrů převýšení absolvoval s jedním malým pádem a s problémy s uvolněným nášlapem pedálu za 3 hodiny 13 minut a 16,8 sekundy průměrnou rychlostí 17,1 kilometrů za hodinu. Zajistil si tím celkové 159. místo z 545 startujících na "krátkém Drásalovi" a v kategorii  M 15 - 18 let byl 25. ze 40-ti přihlášených juniorů. Na mezičase na 35.kilometru před Horní Vsí mu časomíra naměřila 2:12:33,0 .

Na vítězného Pavla Zerzáně   (  2:08:44,6 / 25,6km/h -  mezičas 1:27:46,9 )  v cíli ztrácel 1 hodinu 4 minuty 32,2 sekundy.

Tomáš s časem 4:40:22,1 , průměrkou 11,8 km/h a ztrátou 2:31:42,5 obsadil celkové 417. místo a v kategorii M 30-39 let ze 170-ti přihlášených byl 128.  Na mezičase měl čas 3:13:57,4.

Takže jejich drásalovská premiéra se jim vydařila.

Obrazek

Na " dlóhým Drásalovi " se nejlépe se 120-ti kilometry délky a 3 200 metry převýšení vypořádala opět Soňa jedoucí za TROB. Za vítězným Ondrou Fojtíkem, který letos opět vytvořil rekord trati, ( 4:59:24,4  / 24,0km/h   I. 1:36:49,1    II. 4:17:25,3 ) v cíli ztrácela 2:42:33,1 hodin a s výsledným časem 7:41:57,5 a průměrnou rychlostí 15,6 kilometrů za hodinu si zajistila ze 713 účastníků startujících na dlouhé trati celkově 317-tou pozici a ve své kategorii Z 30-39 let z deseti žen krásné 2. místo a tím pádem stupně vítězů.

O tom jak bojovala na trati svědčí i mezičasy. První byl na 33. km na Kelčském Javorníku -          2:27:40,8 a druhý na 102.km před občerstvovačkou v Horní Vsi -  6:40.22,1 .

Se ztrátou na prvního 3 hodiny 34 minut přijeli v čase 8:33:23 společně Fera se Zdeňkem. Závod absolvovali průměrnou rychlostí 14,0 kilometrů za hodinu.

Fera se v celkovém pořadí ze 713 závodníků umístil na 477. místě a v kategorii M 30-39 let  byl z 295 startujících 195. Na  I. mezičase měl čas 2:43:58,5 a na  II. 7:16:41,3 .

Zdeněk byl celkem 478. a v kategorii M 40-49 let se ze 165. účastníků umístil na 115. místě. A ještě jeho mezičasy :

I.  " Kelčák "   2:47:48,7        /       II.  Horní  Ves   7:16:40,5

Po dojezdu jsmeObrazek v příjemné atmosféře, po občerstvení a při debatování s přáteli rychle nabrali ztracenou energii, zatleskali těm nejlepším při vyhlašování a při krásném ohňostroji pomalu začali měnit svá předsevzetí a zařeknutí se, že už  "NIKDY VÍCE ! "

V duchu si zakroužkovali v kalendáři opět první červencovou sobotu ( 4.7.2009 ) jako den, kdy se pojede 16. ročník legendárního Drásala i když prý s podstatnými změnami na obou trasách, aby jsme se mohli postavit nejen vedle " profíků ", ale hlavně vedle těch, kteří na start do Holešova přijíždějí s pár stovkami najetých kilometrů a dobrovolně trpí na trati využívajíc téměř celý, více než jedenáctihodinový limit pro zdolání něčeho, co na první pohled pokořit ani nemohou.

zapsal   :    Zdeněk